1 Ekim 2017 Pazar

WON - ₩


Yıllar yıllar önce kartpostallaştığım bir arkadaşımla birbirimize ülkemize ait birkaç bozuk para da gönderecektik. Anı olarak kalacaktı her ikimizde de. Arkadaşım Güney Koreli idi. Kore bozuk paralarının elimde olmasını da istemiyor değildim. Bazı ülkelerden de bozuk paralar mevcut elimde. Göstermek istediğim bozuk paralar Won  olarak birimlendiriliyor Kore'de. En başta görmüş olduğumuz bizdeki 10 krş'a benzeyen 10 won, 2013 yılından itibaren kullanılmaya başlanılan yeni çeşit 10 Wonmuş.

İkinci sırada gösterilen de eski dönem parası 10 Won. Paranın arka kısmında ise eski bir yapıt resmi var. İsmi Kyung-ju Dabotap. Kore'nin geleneksel hazinesi olarak çağrılıyormuş. Bulguksa diye bir tapınakta bulunuyormuş şu anda. 

Üçüncü sıradaki bozuk para ise 50 Won. Arka yüzeyine pirinç bitkisi resmedilmiş. Güney Kore'nin ana yemeği olarak da yazmış arkadaşım.

Son olarak 100 Won. Arka kısmında bir adam var, Amiral Yi Sun-Sin. Imjin Savaşı'nda Kore'yi kurtarmış. İmjin Savaşı, Kore'nin Japonlar tarafından istilaya uğraması. Bu savaştan sonra Koreliler için Amiral Yi Sun-Sin bir kahraman olarak anılıyormuş.

6 yorum:

 1. Sakın kaybetme bunlarıı,ne güzel hatıra kalır torunlarına:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dimii kısmetse inşallah.😄 Kartpostal kutumda saklıyorum. 😊😉

   Sil
 2. Ay ne kadar güzelll :) mave hakli sakla sakla ganimet bunlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizden sonraki nesillere ganimet valla. 😁😂 Şaka bir yana hatıra kalacak olması güzel. 😊

   Sil

 

BİRPEMBESEVER