18 Aralık 2017 Pazartesi

BİR ÖLÜM DAHA
Kore müziklerini sever dinlerim. Ve kore müzik sektöründe şarkıcılar genellikle bireysel değil de grup halindedirler. Yani çeşit çeşit kız/erkek grupları var. Bunlardan biri olan Shinee grubundaki Kim Jong Hyun saatler öncesinde kız kardeşine bir intihar mektubu yazıp veda ederek yaşamına son vermiş. 

Aslında intihar edeceğini düşündüğüm en son kişiydi. Ama insanların gerçek yaşamlarını, içinde bulundukları durumları hatta olayların perde arkasını bilmediğimizden ötürü intihar etmiş olabilir. 

Shinee'nin bulunduğu SM şirketinde daha önce de bir kişi intihar ediyor. Kore şirketleri çalıştırmak istediği insanlarla adeta kölelik sözleşmesi imzalatıyor. Onların istediği kiloda olacaksın, o kilonu koruyacaksın. Estetik yaptırman gerekirse eğer yaptıracaksın. Onların istediği hayatı seçip onların bürünmeni istediği karakteri oynayacaksın. Sosyal hayat, tabii ki o da yok. Yani sözün özü kendi benliğinden vazgeçeceksin.

 Ne için mi? 

Şöhret sahibi olmak, daha çok para kazan(dır)mak ve en önemlisi ÜNLÜ olmak.

Bu durum tabii ki sadece Kore'de yaşanmıyor. Bizde de durum böyle değil mi? Bir sistem var ve bu sistemi sürdürmek zorunda olan ÜNLÜ dediğimiz hatta bizlerin sayesinde onları bu statüye çıkarttığımız kişiler. Her ne kadar şan şöhret sahibi de olsalar duygusal anlamda hep bir boşluktalar. Ya hastane köşelerindeki haberleri geliyor kulağımıza, ya intihar haberleri ya da başka şeyler...

Bile bile bu yolu seçmiyorlar mı ki? 

11 yorum:

 1. Ben de çok şaşırdım bu habere. Hala şaşkınım ve üzgünüm. Cnblue'dan Yong Hwa'da yıllar önce bir programa mektup yollamıştı. Sahnede mutluyum ama sahneden inince çok yalnız hissediyorum diye. Hiçbir şey gördüğümüz gibi değil gerçekten.Ne zorluklar yaşıyorlar aslında, sahnede gördüklerimizin arkasında neler yaşanıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bize gösterilen hayatları onları bilmemiz gerekenle sınırlı. Dediğin gibi kim bilir kendi içlerinde ne yaşıyorlardır. Şirketler başlı başına sorun zaten. Ama o kadar idolden Jong Hyun beni şaşırtan isim oldu..

   Sil
 2. Bence bu birazda bencillik k-pop sektöründe binlerce insan var bu işi bırakıp aile kuran vs. onun gibi kendini yetiştiren birine yakıştıramadım açıkcası ben.Adam kitap falan çıkarttı içi boş bi insan da değildi... Yazık cidden yazık .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya evet dediklerine katılıyorum.. Kitap falan da çıkartmıştı. Ama yaşadıklarını bilemeyiz. Bir de Kore sektörünü az çok biliyorsundur. Bir sürü ilginç zihniyette fanlar var. Şirketler desen köle alıyorlar sanki. Ben bu şarkıcıların camiasını anlamlandıramıyorum pek...

   Sil
 3. Şok oldum ,üzüldüm ama şaşırmadım.İntiharın en çok yaşandığı yerlerden biri,Kpop şaşalı görüntüsünün ardında çok acımasız bir sektör.Küçük yaşta bu işin içine giriyorlar sonra artık her şeyi yaşadım ya da yalnızlıktan,eskisi gibi ünlü değilse sonucu ölüm oluyor.Maalesef :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kpop göründüğü gibi değil gerçekten de.. Çok zor bir sektör olduğu kesin.🤔

   Sil
 4. of yaaaa ne zor hayat yazık olmuş ona da yaaaa.

  YanıtlaSil
 5. Bende twitterde tt olan bir grup ile kore şarkılarını dinledim. Bir anda 150m twit atıldı ne oldu diye bakmıştım. Meğersem konser veriyormuş grup.

  YanıtlaSil
 6. Yanıtlar
  1. Bir manken kadın intihar etmiş. 2013 yılında sanırım. Sm şirketine bağlı bir ajansta mankenmiş kadın.

   Sil

 

BİRPEMBESEVER