27 Şubat 2018 Salı

NEREDE YANLIŞ YAPIYORUZ?
Na Haeun, 2009 doğumlu Güney Kore'de geçtiğimiz aylarda yayınlanan ilk video klipli şarkısıyla çıkışını tüm dünyaya yaptı. Klibe bakıldığında 9 yaşında bir kız çocuğu görmek mümkün değil. Bu kız süslenmiş, makyajlar yapılmış, kaşlar alınmış, kendine uygun olmayan kıyafetler ve davranışlarla karşımıza çıkmış.

Bu tip olaylar elbette kendi ülkemizde de var. Çocuklar konusunda çok hassas ve duyarlıyım. Böyle olunca da bu tip şeylere sessiz kalamıyorum. Sessiz kalırsam içim içimi yiyor. Çocuklar, en masum olan onlar şu dünyamızda. Hayatımıza neşe,ümit,sevgi,merhamet katan da onlar. Ama hayatı onlara zehir eden de biz yetişkinleriz aslında. Kendi ellerimizle bu çocukların kuyularını kazmıyor muyuz?

Bebek bezi ve şampuan reklamlarında yarı çıplak oynatılan bebekler, giyim sektöründe yine aynı şekilde oynatılan çocuklar, dizilerde değişik ruh hallerine bürünmesi istenen yine çocuklar. Ama sorsanız tüm bunları çocuklar yaparken yalnız değiller, birer psikolog da onlara eşlik ediyor. Neden? 
Çünkü etkilenmesinler, onlar ÇOCUKLAR.
Çok trajikomik bir durum. 
Her çocuğun da tıpkı yetişkinler gibi hakları var. Onları izinsiz dokunulmasına bile karşıyım. Bir yetişkini gördüğünde  ona sarılıp şapur şupur öpebiliyor musun? 
Çocuk için de aynı şeyler geçerli. Toplumda o da bir birey. Ve onun da hakları var. Eğer sen bu hakları ona küçük yaşlardayken vermezsen ilerde çocuğun güveneceği insanları, bedenine kimlerin dokunabileceğini, şüpheli durumlarda ''hayır'' demesi gerektiğini belki de hiç bilemeyecek.

Şahsen kendi düşüncem yeni evlenen çiftlere eğitim verilmesi. Bu eğitimin zorunlu olması. Ardından çocuk sahibi de olacaksan çiftin yine bir eğitim sürecinden geçmesi gerektiği. Gerçi bu zamanda eğitimle de olmuyor artık bir şeyler. İçimizdeki değerleri, ahlakı, imanı, sevgiyi, şefkati, merhameti, Allah'tan korkmayı yitirmiş durumdayız.


20 yorum:

 1. Haeun'ın danslarını izlemiştim geçtiğimiz yıllarda, ne kadar yetenekli bir kız demiştim, sevmiştim. Ama olay gittikçe garip hal almaya başladı ve en son bu klibin çıktığını görünce ben de çok şaşırdım. Hiç şirin bir kız çocuğu gibi değil. Kore'nin eğlence sektörü her şeyi abartmayı seviyor gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başka ülkelerde de var böyle çocuklar. Başta çok masum gösteriliyor ama sonradan işin rengi değişiyor. Her şey anne babada bitiyor aslında...

   Sil
 2. Bazı anne babalar sırf para kazanmak için çocuklarının çocukluklarını yaşamalarına izin vermiyorlar. Diziden diziye çekimden çekime çocuk çocukluğunu yaşayamıyor.
  İleride de psikolojik anlamda sıkıntı çekebilir bu çocuklar.
  Çok üzücü bir durum bu, derhal önlem alınmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anne babalar bunları bildikleri halde çocuklarının kuyusunu kazıyor. Olan yine çocuklara oluyor.

   Sil
 3. Aynen Mavi Melodi arkadaşımın dediği gibi ilk başta bize sempatik gelen şey gittikçe kötü bir hal aldı klibi izledikten sonraki tepkim aynen şu oldu 'küçücük çocuğu alıp clup konsepti yapmak ?' bu korelilerde bazen abartmıyorlar değil abartıyorlar hemde fazlaca.Diğer yandan yazındaki bütttüüüünnn cümlelerine katılıyorum arkadaşım bende çocuklarla ilgilenen biri olarak bu durumları hiç tasvip etmiyorum ve evet eğitim şart :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Merve, çocukların olduğu bir alanın içinde olunca insan daha da bir hassas ve farkındalık sahibi oluyor. Eğitim verilse bile acaba kaç kişi verilen eğitime göre bir yol çizer ki ülkemizde.

   Sil
 4. Bu da bir nevi çocuk istismarı ,ama kimse sesini çıkarmaz!!

  YanıtlaSil
 5. Özellikle yazınızın son cümlesi bütün sosyal sorunların nedenini özetlemiş. Kaybettiğimiz o yüce değerleri tekrar kazandığımızda bütün sorunlar çözülecek. Ben buna inanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O değerleri ne zaman ger kazanırız ya da kazanacağız bilemiyorum. İnşallah en yakın zamanda geri gelir kaybettiğimiz kıymetli değerler...

   Sil
 6. Bir yarışma varya hani çocuklara birşeyler ezberletiyorlar onlar da cevaplıyor en çok ona kızıyorum ben de
  Bu arada tanışma amacıyla sizi MİM liyorum
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok saçma buluyorum o yarışmayı da.
   Aa öyle mii🙈 Bakacağım miminize inşallah teşekkür ediyorum 🌸

   Sil
 7. Ben o dizilerde oynayan çocuklara üzülüyorum,yazık para kazanma uğruna küçük yaşta sorumluluk yüklüyorlar.Gerçekten çok masumlar.Güzel bir konuya değinmişsiniz.Sevgiler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyun çağlarını bile yaşayamıyor...
   Rica ederim, sevgilerle!🌸

   Sil
 8. Çok doğru canım ya haklısın vallahi :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah insanlar, daha bilinçli ve farkındalık sahibi olurlar...

   Sil
 9. En çok da son dönemde instagramda çocuğu sayesinde popüler olan annelere sinir oluyorum. Çocuğunu cicili bicili giydirip süslenip resmen medyaya sunuyorlar. Çok geçmeden de kendileri bunun getirilerinden yararlanıyor. Sanki çocuk sermayeleri gibi. Çocuklara yazık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlara diyecek laf bulamıyorum. Gördükçe çok kızıyorum. Ama kızmak da fayda etmiyor. Bunları yapan anne/babanın vicdanına bırakıyorum bu olayları.

   Sil

 

BİRPEMBESEVER