24 Ağustos 2017 Perşembe

UÇURTMA AVCISI
Kitapta geçen olaylar, Kabil'de yaşayan farklı ailelere ve yaşam tarzlarına sahip iki çocuk: Emir ve Hasan üzerinden bizlere sunuluyor. Yazarın anlatımı kitabın baş kahramanı olan Emir ile sürdürülüyor. Ben bu kitabı okudukça olayların içerisinde kendimi bulduğumu söyleyebilirim. 

Emir, zengin bir babanın tek evladıdır. Annesi onu doğururken ölür ve kendini bu yüzden hep suçlu hisseder babasına karşı. Babası ve Emir arasında normal bir baba-oğul ilişkisi yoktur. Birbirlerine karşı sevgilerini ifade edemezler. Haliyle iletişimleri de çok uzun soluklu olamaz. Hasan da Emir'in en yakın arkadaşı,süt kardeşi,Emir'in babasına hizmetkarlığını yapan adamın oğludur. Yaşam tarzları birbirinden farklı olan bu iki çocuğun yaşadıkları kimi zaman sizi güldürecek kimi zamansa sizi şaşırtıp öfkeyle bile doldurabilecek içinizi. Aslında kitapta hakiki dostluğun nasıl olması gerektiği üzerinde durup kendinize bir pay çıkartabiliyorsunuz. 
Bu kitap dostluğu,ihaneti,sadakati,saklanan yalanları ve Kabil'in Sovyet Rusya tarafından işgali esnasında bu iki ailenin yaşadıklarını gösteriyor. En ağır verici şeyse yazarın, Emir'in çocukken süt kardeşi Hasan'a yaptığı acı ihaneti bizlere sunmuş olması sanırım.. Bu ihanetten sonra her şey farklılaşacak ve bu iki ailenin yolları ayrılacak.

29 yorum:

 1. Çok sevdiğim bir roman. Beni uzun süre etkisinde bırakmıştı.

  YanıtlayınSil
 2. Harikadır, insanı nasıl ağlatacağını iyi bilir ♥

  YanıtlayınSil
 3. Bundan kesinlikle gurur duymuyorum ama bu kitabı hala okumadım. :/ Oysa okusam ok seveceğimden eminim... Emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah fırsatını bulduğun ilk an okumaya başlarsın kitabı. Çünkü insanı çok derinden etkileyen ve olayların hızlı aktığı bir kitap.

   Sil
 4. Çok güzel bir roman. Afganistan'ın dramını gözler önüne seriyor. Savaşın getirdiği dramlar, yıktığı hayatlar, etkileyici bir kitap,

  YanıtlayınSil
 5. Hayatımda okuduğum en güzel roman. İnsanı uzun süre etkisinde bırakıp uzun uzun düşündürecek türden. Gerçekten çok güzeldi. Kaç kere okudum hatırlamıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı yerlerinde insanın düşünüp düşünüp kafa yorduğu yerler oluyor. Böyle olunca da dediğin gibi insan etkisinden çıkamıyor..

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Evet, benim de öfkelendiğim,kızdığım bazen de mutlu olduğum,üzüldüğüm yerleri oldu bu kitapta. Aslında kitap bize tüm duyguları yaşatıyor.

   Sil
 7. Bende henüz okumadım :( Aklımda uzun zamandır ama bir türlü okumak nasip olmadı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap, bölümler itibari ile akıcı. Konu da dikkat çekici. Okumaya başlarsın en kısa zamanda öyleyse. :)

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Filmi de varmış. Benim sonradan haberim oluyor hep kitapların filmlerinden. :')

   Sil
 9. Ben bu kitabı okudum ve bayıldım o yüzden yazarının kitaplarını takip edip okuyorum hepsi hepsi harika tavsiye ediyorum sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazarının kitaplarına henüz bakmamıştım. Dediğiniz gibi eminim güçlü ve etkili bir kalemle yazmıştır diğer eserlerini de. Benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. :)

   Sil
 10. Nasıl da etkisinden çıkamamıştım...çok başarılı bir kitap... paylaşım için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 11. En kısa zamanda okumalıyı ;) Takipteyim tatlım bana da bekliyorum.. Bu arada çok şirin bir blogun varmış :)

  YanıtlayınSil
 12. Çocukluğumun kitabı. Çok severek okumuştum zamanında. Yeri bende ayrı :)

  YanıtlayınSil
 13. Ya bu kitabı o kadar çok gördüm ve duydum ki! Ama ne yazık ki hala okuyamadım. Bir de bir şeyi çok duyunca o duyduğum süre içinde okuyamıyorum. Zaman geçip unutulması lazım biraz. :)

  YanıtlayınSil
 14. Ağlatıyor sonu diyorlar o yüzden filmine de kitabına da yaklaşamıyorum ama teşekkürler :) Hikayesi harika ^_^

  YanıtlayınSil

 

BİRPEMBESEVER